B001 - Emócie
Balík obsahuje:
2 x Točiace koleso s emóciami
1 x Emočný list
3 x Prípadové štúdie na precvičovanie vnímania a chápania emócií
18 x kartičiek so zobrazením rôznych emócií (veľkosť A6)
10x kartičiek s vysvetlením základných emócií (veľkosť A6)
Radi by sme vám predstavili jednu z naších aktivít,ktorými môžete ľahšie rozvíjať osobnosť vášho dieťaťa, jeho emocionalitu a sociálne zručnosti, medzi ktoré patrí spolupráca, empatia a komunikácia. :)
Určite ich všetky dobre poznáme, ale vieme ich aj správne vnímať a vysvetliť ? A to nie len u seba samých, ale o to viac u vašich detičiek ?
Je úlohou rodiča, aby vedel svojmu dieťaťu vysvetliť ako správne chápať a pomenovať emócie a pocity. Nie je to však vždy ľahké nájsť ten vhodný slovník, aby dieťa pochopilo čo sa mu snažíme povedať. O to viac, ak sa mu budeme snažiť vysvetliť, že život nie je stále iba o tých ,,pozitívnych“ emóciach a pocitoch. Preto je naozaj dôležité, aby sa dieťa viedlo k tomu, že je úplne normálne a v poriadku, ak sa bude niekedy cítiť smutne, nahnevane alebo vystrašene.
Pre uľahčenie pomenovania týchto pocitov sme vytvorili úžasne hravé koleso emócií, pomocou ktorého viete s dieťaťom hravou formou prechádzať jednotlivými emóciami tak, aby si ich postupne všetky osvojovalo a učilo sa ich pomenovať. Otázkou ako sa cítiš s použitím jednotlivých obrázkov detí sa dieťa naučí šikovne vyjadriť ako sa cíti.
Môj list emócií
S otázkami sa môže pokračovať pre ešte lepšie pochopenie emócie a to prostredníctvom porovnávania. Ako veľký je strach ? Ako medveď, alebo ako chrobák ? Ďalej je výborné doplnenie fyzického zdroja danej emócie. Pomocou základnej otázky kde to cítiš, viete podnetiť dieťa k tomu, aby sa naučilo lokalizovať danú emóciu.
Všetky tieto otázky vedú ku pochopeniu a uvedomeniu si svojich pocitov a emócií. Už len naučením pomenovania emócie, sa dieťa naučí oslobodiť častokrát od úzkeho pocitu a premostiť tak na niečo pozitívne.
Pre menšie detičky (odporúčame od 2,5 roka) sme vyrobili zjednodušené koleso, ktoré pozostáva zo 4 základných emócií (radosť, hnev, strach, smútok), ktoré sa spočiatku učia rozoznávať. Koleso sme vytvorili aj v rozšírenej podobe s 10timi emóciami, ktoré určite využijú staršie detičky.
Koleso si môžete zavesiť napríklad na chladničku alebo do detskej izby a počas dňa vám dieťa môže ukazovať emócie, ktoré práve pociťuje. Následne sa spolu môžete rozprávať o tom, prečo vznikli a čo ich spôsobilo.
K tomuto kolesu určite odporúčame aj set 18 kartičiek emócií, ktorý môžete využiť na spoznávanie rôznych pocitov akými sú napríklad sklamanie, nervozita, prekvapenie, únava, nadšenie,závisť atď.
Tieto kartičky sú výbornou pomôckou na hru "Hádaj, ako sa cítim".
Dieťa okrem základných pocitov ako radosť, hnev, smútok, strach by malo pomaly vedieť rozoznať aj ďalšie, ako napríklad nešťastný, nervózny, pyšný, zahanbený, prekvapený, chorý... Podstatou hry je, že dieťa napodobňuje emóciu z kartičky a vy sa ju snažíte uhádnuť. Následne si roly môžete vymeniť. Obmenou tejto hry je, že dieťa sa snaží vami znázornenú emóciu napodobniť.
Ešte viac zábavy zažijete, ak sa túto hru budete hrať pred veľkým zrkadlom, kde sa dieťa bude pri napodobňovaní emócie vidieť.